KAM NA VÝLET / Technické zajímavosti

Science centrum Alternátor v Třebíči.
Jak se vede elektřina z elektrárny až do zásuvky? Nejen na to odpoví science centrum Alternátor
Science centrum Alternátor v Třebíči.  
Autor / zdroj foto: alternator.cz

Alternátor - ekotechnické centrum Třebíč / Třebíč

Navštivte třebíčské science centrum a zjistěte, jak se vede elektřina z elektrárny až do zásuvky či jaké zásoby ještě existují u jednotlivých druhů obnovitelných a neobnovitelných zdrojů energie a jaké výhody a nevýhody přinášejí z pohledu ekonomiky a ekologie.

Třebíčské science centrum klade důraz na tradici ve spojení se zábavou a tvůrčí činností. Každý zvídavý člověk, ať už dítě nebo dospělý, by si ze své návštěvy v Alternátoru měl odnést zážitek v podobě příjemně stráveného času a také nové, užitečné informace.

Expozice jsou zajímavé nejen pro školní třídy ze všech stupňů, kterým obohatí výuku, ale také pro rodiny s dětmi, seniory a i další skupiny návštěvníků.

Kromě stálých expozicí a dočasných výstav nabízí centrum také celou řadu doprovodných akcí. 

Cesta elektřiny
Cesta elektřiny aneb Od zdroje až po zásuvku.

Koho to tu nadchne? Každého, kdo chce vědět, jak elektřina putuje vedením, jak se mění její napětí, jak vypadají kabely či elektrické sloupy, jak jsou chráněni ptáci před úrazem elektrickým proudem. Expozice je součástí expozice Energie a náš svět. 

Plnou parou vpřed!
Koho to tu nadchne? Každého, kdo ocení dokonalou strojařskou práci. Všechny, kteří chovají obdiv a respekt ke starým strojům vytvořeným s notnou dávkou elegance a stylu. Zároveň pak ty, kteří chtějí proniknout do tajů energetiky v jejich novodobých průmyslových počátcích.

Na co se můžeš těšit? Rozhodně na parádní parní stroj včetně jeho příslušenství. Můžete si navíc prohlédnout originální sbírku stabilních motorů a nezapomeňte se projít historií borovinské továrny. 

Energie a náš svět
Koho to tu nadchne? Každého, kdo potřebuje ke svému životu elektřinu a teplo. Je vůbec možné dnes bez těchto věcí žít? A jak to všechno vlastně funguje? Co rozehřívá radiátor ve Tvém pokoji a odkud se to teplo vzalo? A jak se do zásuvky, která nabíjí tvůj tablet dostala elektřina? Spousta otázek, které potřebují jednoduché odpovědi. Přijďte do Třebíčského science centra, zdejší expozice vám vše zodpoví.

Na co se můžete těšit? Rozhodně byste si neměli nechat ujít energo dům. Co všechno doma potřebuje elektřinu a teplo a jak se tam vlastně dostávají? Kolik peněz zaplatíte za provoz nejrůznějších spotřebičů? Zjistíte, jak se vede elektřina z elektrárny až do zásuvky.

Obnovitelné i neobnovitelné – takové jsou zdroje energie. Jaké zásoby ještě u jednotlivých druhů existují a jaké výhody a nevýhody přinášejí z pohledu ekonomiky a ekologie? A jak jednoduše předat tak zásadní informaci jako je proces fotosyntézy? Připraveno pro Vás!

Součástí této expozice je i část Cesta elektřiny aneb Od zdroje až po zásuvku. 

Věda na kouli
Koho to tu nadchne? Nabídka připravených programů je tak pestrá, že si tady každý najde to své. Zajímáte se o nejrůznější projevy počasí na Zemi. Nebo míříte výš – v science centru mají více jak 100 programů věnovaných vesmíru. Jak vzniká bouřka, jak je to s hurikány a kde je největší pokrytí Facebookem? 

Boty a ponožky
Koho to tu nadchne? Každého, kdo ocení kvalitní řemeslnou práci. Všechny, kdo mají vztah k tradičním místním záležitostem. Viděli jste někdy, jak se boty vyrábějí a kolik jednotlivých úkonů je spojeno s tím, než vznikne bota?

Na co se můžete těšit? Na kompletní obuvnickou dílnu s kruhovým dopravníkem z Baťovy éry. Uvidíte výstavu elegantních pletacích strojů. 

Stop kyberšikaně
Výstava interaktivní formou upozorňuje na problematiku kyberšikany a její jednotlivé druhy, zabývá se také digitální demencí. Pro 2. stupeň ZŠ a SŠ je připravena speciální prohlídka, při v science centru interakitvně pracují s žáky a studenty. Celý program je koncipován jako osvěta a prevence, aby se účastníci nestali obětí či pachateli šikany v kyberprostoru.

Výstavu je možné zapůjčit dalším edukativním centrům či školám.

Více informací včetně aktuálních akcí, otevírací doby a cen vstupného najdete na webu alternator.cz.

Autor / zdroj: -red-

Partneři

Aguglia
Aktivní dítě
Maminčino koření
IP Polná
WWW design
hanakservis
Vitakraft
Koyo Bearings Česká republika s.r.o.