KULTURA / Ostatní

Popis: Hrad v Ledči nad Sázavou.
Hrad v Ledči nad Sázavou.
9.5.2017

Zlatá jeřabina 2016 patří Dni dětské vietnamské kultury a obnově hradu v Ledči nad Sázavou

KRAJ VYSOČINA

Zastupitelstvo Kraje Vysočina rozhodlo o udělení cen v anketě Zlatá Jeřabina – Cena Kraje Vysočina za kulturní počin roku 2016. Nejvíce hlasů získaly Den dětské vietnamské kultury a obnova a záchrana hradu v Ledči nad Sázavou.

Kategorie: Kulturní aktivita

1. místo - Den dětské vietnamské kultury / Jihlava

Ocenění pro: Vietnamský spolek na Jihlavsku, z. s.

Akce měla za cíl podpořit kulturní identitu vietnamských dětí, ukázat vietnamské zvyky a tradice a zároveň přiblížit vietnamskou kulturu většinové společnosti. Na pódiu na Masarykově náměstí v Jihlavě se 19. srpna představily tradiční vietnamské hudební a taneční soubory z celého Česka. Na závěr vystoupily dívky ve vietnamských národních krojích – Ao dai. Kromě toho mohli návštěvníci zhlédnout řadu dokumentů o Vietnamu v českém jazyce.

2. místo - 20. Mezinárodní festival dokumentárních filmů JI.HLAVA / Jihlava

Ocenění pro: DOC.DREAM – Spolek pro podporu dokumentárního filmu

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava je největším festivalem autorského dokumentu ve střední a východní Evropě. Upozorňuje na dokumentární filmy se sociálně důležitými tématy, ale zároveň s inovativním stylem a obrazovou podobou prohlubuje jejich reflexi a navzájem je konfrontuje. Jihlavský festival provází intenzivní atmosféra, inspirativní diskuse s tvůrci a plné kinosály.

3. místo - Divadelní představení "Jak utopit doktora Mráčka" / Nové Město na Moravě

Ocenění pro: Domácí hospic Vysočina, o.p.s.

Benefiční představení OCHOTNÍKŮ Z NOVOMĚSTSKA pro Domácí hospic Vysočina. Nápad podpořit hospicovou péči tímto způsobem se zrodil v hlavě jedné ze členek souboru, která je zároveň v hnutí zaměstnána. Posláním domácí hospicové péče je všestranná podpora a pomoc vážně nemocným osobám v konečném stádiu nemoci a také rodinám a jednotlivcům, kteří se rozhodli pečovat o vážně nemocnou blízkou osobu v domácím prostředí.

Kategorie: Péče o kulturní dědictví

1. místo - Ledeč nad Sázavou - Postupná obnova a záchrana hradu

Ocenění pro: Hrad Ledeč nad Sázavou s.r.o.

Ledečský hrad se řadí mezi nejstarší hrady v Čechách a je jediným dochovaným hradem středního Posázaví. Dominantní hrad nad řekou Sázavou byl založen ve 13. století. V uplynulém roce se společnosti podařilo realizovat projekt záchrany renesančních a barokních omítek západního průčelí hradu včetně obnovy slunečních hodin. Cílem majitelů je nejen zachránit ledečský hrad, ale rovněž obnovit jeho majestátný vzhled a navrátit jej do společnosti významných šlechtických hradů v České republice

2. místo - Třešť - Obnova historické budovy sýpky za účelem prezentace Muzea Tesla

Ocenění pro: Historický radioklub československý, z. s.

Objekt sýpky z roku 1936 byl užíván k uskladnění obilovin až do 80. let 20. století. Po skončení užívání objekt postupně chátral a v tomto stavu jej na jaře v roce 2003 zakoupil Historický radioklub československý, z. s., který si vytýčil za cíl vybudovat zde muzeum výrobků koncernu TESLA. Postupně se sýpka dočkala nové střešní krytiny, byly obnoveny shnilé dřevěné vnitřní konstrukce, opravena štuková fasáda i vstupní vrata a okna, všechno s respektem k historickému vzhledu budovy. Chybějící okna ve věži budovy i ve zděné části byla nahrazena replikami, objekt byl nově odkanalizován a odizolován. Posledním důležitým počinem byla úprava okolí budovy. Práce na zvelebování samotné sýpky a jejího prostranství však ještě zdaleka nejsou u konce.

3. místo - Havlíčkův Brod - Vytvoření modelu historického centra města studenty SPŠS

Ocenění pro: Střední průmyslovou školu stavební akademika Stanislava Bechyně, Havlíčkův Brod, Jihlavská 628

Dne 20. července 2016 byl veřejnosti slavnostně představen model historického centra Havlíčkova Brodu, který vytvářeli učitelé a žáci stavební školy po dobu deseti let. Maketa zachycuje stav města po druhé světové válce ještě před zásadní asanací centra v 70. letech minulého století. Během vlastní práce a přípravy se na modelu vystřídalo přibližně 50 žáků školy. Žáci pracovali ve dvou skupinách. První skupina vytvářela model počítačový a druhá skupina potom model fyzický, který je dnes k vidění v prostorách Staré radnice v Havlíčkově Brodě. Vzhledem k velkému zájmu veřejnosti, se v současné době připravuje plán na možné pokračování a rozšíření modelu.

Autor / zdroj: Tereza Prokešová

DALŠÍ ČLÁNKY

Post

Stát pošle na Vysočinu 358,5 miliónu korun. Kraj už má seznam silnic, které opraví

Za více než jednu miliardu korun chce Kraj Vysočina i v letošním roce opravit další desítky úseků silnic II. a III. tříd napříč regionem.

Post

Požár v kotelně domu způsobila nedbalost

Značně neopatrně si v pondělí odpoledne počínal chlapec při zatápění v kamnech v domě v obci Myslibořice na Třebíčsku. Nejprve se snažil kamna roztopi

Post

Na prevenci kriminality rozdělí Kraj Vysočina 1,3 miliónu korun. Pomůže s rozšířením kamerových systémů a zvýšením bezpečnosti seniorů

Mezi jedenáct projektů bude v následujících týdnech rozděleno 1,3 miliónů korun z krajského rozpočtu. Peníze mají podpořit a motivovat obce a města v

Reklama

Reklama

PARTNEŘI

Maminčino koření www.beautyexpo.cz www.ippolna.cz www.casopis-dracek.cz energy.akcenta.eu

REKLAMA